Universitatea Politehnica din București inițiază un proiect de cercetare colaborativă referitor la dezvoltarea unei rețele distribuite geografic de senzori de mediu pentru municipalitățile din România care va combina senzorii statici montați în oraș și senzori ce echipează drone ce sunt capabile să efectueze misiuni de zbor specifice în vederea adoptării practice a tehnologiilor de către municipalități, autorități și alți actori interesați.
Proiectul va fi depus în cadrul The EEA Grants CALL FOR PROPOSALS 2018 – Collaborative Research Projects, cu termen de depunere 01.10.2018. În vederea depunerii și implementării proiectului Universitatea Politehnica din București solicită întreprinderilor interesate să devină parteneri în proiect transmiterea unei scrisori de interes până cel târziu în data de 28.09.2018 către Universitatea Politehnica din București, la adresa de email alex.vulpe@radio.pub.ro.
Scrisoarea de interes va trebui să conțină:
• Justificarea interesului companiei în proiect
• Experiența în proiecte similare
• Contribuția potențială în activitățile proiectului:
A1. Dezvoltarea unei rețele statice de senzori pentru informații legate de calitatea aerului
A2. Dezvoltarea unei rețele mobile de senzori pentru informații legate de calitatea aerului fără ajutorul unui operator uman
A3. Dezvoltarea unei infrastructuri de date pentru extragerea datelor și vizualizarea informațiilor legate de calitatea aerului
A4. Pilotare și testare
A5. Diseminare și exploatare
Pentru informații suplimentare vă rugăm să accesați site-ul: https://uefiscdi.ro/eeagrants-proiecte-colaborative-de-cercetare sau să ne contactați la adresa de email: alex.vulpe@radio.pub.ro