Universitatea Politehnica din București, prin Centrul pentru Stiinta Suprafetei si Nanotehnologie, inițiază un proiect colaborativ de cercetare ce urmează să fie depus în cadrul apelului “EEA Grants – Proiecte Colaborative de Cercetare”.
Proiectul își propune  dezvoltarea unor electrocatalizatori inovativi pe baza de grafena si Au, aliaj Pt-Au, Pt-Co contribuind la scaderea continutului de Pt din componenta pilelor de combustie tip PEM, in acelasi timp asigurand o activitate catalitica si durabilitate in timpul functionarii mult imbunatatita, cu cel putin 10%, in acest mod contribuind si la dezvoltarea/promovarea tehnologiilor ecologice pentru producerea energiei.
Se solicită potențialilor parteneri să trimită o scrisoare de interes către Universitatea Politehnica din București la adresa marius.enachescu@cssnt-upb.ro până la data de 30.09.2018, care să conțină o motivație a interesului în proiect și experiența în proiecte similare. Se dorește ca viitorii parteneri să aibă cunoștințe și experiență în cel puțin unul din următoarele domenii:  sinteze chimice de nanomateriale de tip Pt, PtAu, PtCo cu dimensiunea nanoparticulelor in domeniul 2-10 nm; sinteze pe baza de ablatie laser in lichide/lichide ionice pentru nanoparticule de tip Pt, PtAu, PtCo cu dimensiunea nanoparticulelor in domeniul 2-20 nm; functionalizare nanomateriale grafenice.

Pentru informații suplimentare, sunteți invitați să trimiteți un mail către:
marius.enachescu@cssnt-upb.ro